Podstawowe zasady usuwania owłosienia laserem
Obecnie coraz więcej osób wybiera depilację laserową. Ci, którzy zrobili to choć raz, już nigdy nie wrócą do tradycyjnych metod depilacji, a ci, którzy jeszcze nie zdecydowali się na zabieg, nie mogą wybrać, który laser będzie pasował do ich skóry i rodzaju włosów. Dlatego ten artykuł przyda się osobom, które chcą dowiedzieć się więcej o tym, jakie są zasady depilacji, czynniki wpływające na skuteczność zabiegu oraz jak rosną włosy po nim.
Działanie promieniowania laserowego na mieszki włosowe
Depilacja laserowa (laserowe usuwanie włosów) działa na zasadzie selektywnej fototermolizy, tzn. wiązka lasera jest pochłaniana przez określony " obiekt docelowy". W przypadku usunięcia niechcianego owłosienia ta metoda działa w następujący sposób: laser generuje strumień światła, który w kontakcie z powierzchnią skóry jest przekształcany w energię cieplną. Strumień światła jest gromadzony tylko przez ciemny pigment melaninę, który jest zawarty w łodydze włosa. Prowadzi to do silnego podgrzania włosa, w wyniku czego odżywianie mieszka włosowego zostaje zatrzymane i wypada on wraz z korzeniem przez 14-20 dni po zabiegu.
Podczas jednego zabiegu można usunąć tylko te włoski, które znajdują się w fazie anagenu, czyli aktywnego wzrostu, co stanowi około 40%. Reszta włosów, które były uśpione w momencie zabiegu, musi zostać ponownie poddana działaniu lasera, gdy tylko przejdą w fazę aktywnego wzrostu.
Określenie optymalnego typu lasera dla różnych typów skóry i włosów
Do depilacji laserowej stosowane są następujące rodzaje laserów:
- Rubinowy. Generuje światło o długości fali 694 nm. Wykorzystywany jest głównie do usuwania niechcianego owłosienia o ciemnym zabarwieniu, ponieważ impulsy światła pochłaniane są wyłącznie przez melaninę. Laser będzie najskuteczniejszy podczas depilacji skóry typu 1 i 2, a na skórze opalonej włosy praktycznie nie zostają usunięte.
- Aleksandryt. W porównaniu do lasera rubinowego, laser ten jest uważany za szybszy. Długość fali świetlnej osiąga 755 nm. Nadaje się nawet do pracy z jasnymi włosami, które zawierają mało pigmentu.
- Neodym. Jest szeroko stosowany w dermatokosmetologii. Zwany również laserem itrowo-aluminiowym (Nd:YAG). Długość fali świetlnej osiąga 1064 nm. Jest uważany za najbezpieczniejszy, więc nadaje się do pracy ze wszystkimi fototypami skóry.
- Diodowy. Laser jest uznawany za "złoty standard" kosmetologii laserowej, ponieważ łączy w sobie wysoką skuteczność i bezpieczeństwo dla organizmu. Ze względu na szeroki zakres fal świetlnych - 792-1030 nm - jest stosowany nie tylko w kosmetologii, ale także w leczeniu różnych patologii naczyniowych, trądziku i odmładzania skóry. Urządzenie nadaje się do usuwania ciemnych i jasnych włosów, może być stosowane na wszystkich fototypach dzięki wbudowanemu systemowi chłodzenia.
Czynniki wpływające na skuteczność zabiegu depilacji laserowej
Efekt depilacji laserowej zależy od specyfiki organizmu pacjenta. Najbardziej wyraźny efekt uzyskuje się podczas usuwania twardych, ciemno zabarwionych włosów, ponieważ melanina maksymalnie pochłania energię świetlną.
Warto zauważyć, że podczas jednej wizyty można usunąć 25-40% włosów, ponieważ laser działa tylko na te włosy, które w momencie zabiegu znajdują się w aktywnej fazie wzrostu. Wypadają one przez trzy tygodnie po zakończeniu zabiegu. Gdy tylko uśpione włoski przejdą w fazę anagenu, czyli aktywnego wzrostu, poddawane są ponownemu zabiegowi laserowemu. Aby uzyskać maksymalny efekt zabiegu, lepiej zapisać się na wstępną konsultację ze specjalistą, który oceni rodzaj skóry, gęstość i sztywność włosów, wykluczy ewentualne przeciwwskazania i dopiero wtedy dobierze optymalną liczbę zabiegów i najbardziej odpowiedni laser.
Wpływ depilacji laserowej na wzrost włosów
Po pełnym cyklu depilacji laserowej i zabiegach podtrzymujących 1-2 razy w roku skóra staje się idealnie gładka. Nowe włosy odrastają cieńsze i jaśniejsze, ponieważ pod wpływem promieniowania laserowego worek mieszkowy staje się cieńszy, a odżywianie mieszków włosowych zanika.
Poprzez zrozumienie podstawowych zasad depilacji laserowej pacjent uświadamia sobie, jak ważne jest przestrzeganie zalecanych odstępów czasu między zabiegami, jak należy się do nich przygotować i na jak długo można zapomnieć o niechcianym owłosieniu. Aby uzyskać więcej informacji i indywidualne konsultacje, lepiej umówić się na wizytę u specjalisty.
Nie ma jeszcze żadnych recenzji ani pytań